Vanmorgen vroeg ging de teller van onze groepsblog door de 100.000. In de iets meer dan drie jaar van ons bestaan hebben we een gestage toename gezien van het aantal bezoekers. Een leuk succes voor een initiatief dat in de zomer van 2012 begon met een discussie op Twitter over de resultaten van onderzoek toegankelijk maken voor leraren.

Sinds augustus 2012 is de blog ruim 261.000 keer bekeken tijdens 134.000 individuele bezoeken. Dat wil zeggen dat iedere lezer gemiddeld twee pagina’s bekijkt tijdens een bezoek. Over het aantal volgers mogen we ook niet klagen. Dat waren er zojuist nog 3027, maar elke dag melden een of meer mensen zich aan om per email bericht te krijgen als er een nieuwe post verschijnt.

Het collectief is in 2012 begonnen met 5 leraren en 3 onderzoekers en telt nu 17 edubloggers waarvan 7 daadwerkelijk voor de klas staan. Ik hoop dit jaar nog een paar leraren, met name uit het po, te verleiden om tot ons blogcollectief toe te treden.

populaire onderwerpen

Bij de meest bekeken onderwerpen staat ‘Hoe bereken je cijfers voor een toets?‘ van Casper Hulshof met stip bovenaan met gemiddeld 40 bezoeken per dag. Er is bij onze lezers kennelijk een grote behoefte aan handige tips voor de lespraktijk. Ook de stukken van Paul Ket over toetstechniek worden goed gelezen. Dat blijkt ook uit de bezoekersaantallen van de stukken van Frans Droog over methoden van lesgeven, zoals ‘Grotere leerwinst door begeleiding leerkrachten bij gebruik formatieve toetsen‘, ‘Flip de Klas werkt‘, ‘Tweetallen zijn effectiever achter de computer‘ en ‘Vanaf nu: Bordjes omhoog graag!‘.

De artikelen van Paul Kirschner zijn ook populair. Hij is met ruim 50 posts een van onze veelschrijvers. Zijn stukken vallen onder drie categorieën. De meeste zijn eerder verschenen in de onderwijsbladen Didactief – besprekingen van onderzoeksliteratuur – of Van Twaalf Tot Achttien – vragen van leraren. Vaak engelstalige discussies over wat werkt in het onderwijs vormen de tweede categorie. De derde vallen in de categorie ‘mythbusting‘ en zijn soms geschreven met Casper Hulshof en Pedro De Bruyckere, met wie hij ook het boek ‘Urban Myths about Learning and Education‘ schreef.

Gert Biesta is een derde populair onderwerp op onze groepsblog (van de hand van Hartger Wassink en mijzelf). Biesta’s artikelen en boeken staan op dit moment volop in de belangstelling. In de verschillende versies van ‘Het Alternatief’ zijn bijdragen van zijn hand opgenomen. Veel van de plannen voor nieuwe scholen in Amsterdam, #schoolmakers020, laten de invloed van Biesta’s ideeën over goed onderwijs zien.

Andere populaire onderwerpen en posts zijn creativiteit en Grote Vragen (van mijzelf), Het beste onderwijsonderzoek van 2014 (Casper Hulshof), Pisa 2012 in perspectief (resultaten en enkele bedenkingen) en Voor of tegen huiswerk, een eeuwige discussie… door Pedro De Bruyckere,  De wankele basis van beelddenken (Jaap Walhout), een kritisch stuk van Marijke Kaatee over Onderwijs 2032, van Michel Couzijn (hminkema): Kritiek op een evidence-based benadering van onderwijs, in het bijzonder didactiek, van Jelmer Evers: Leren leren, ook voor docenten en Is een nieuw curriculum genoeg?, van Flip Schrameijer: Over het gevaar van de effectiviteit-obsessie, van Amber Walraven: Excellent onderwijs voor excellente leerlingen, van Jeroen Clemens: Online tekstbegrip: Nederlands als sultan in de harem, van Alderik Visser: De Kitsch van het Kantelen en van Esther de Groot: Over de brug en dempen van de put.

Dank aan alle collectiefleden!

Jullie hebben ons blogcollectief tot een succes gemaakt:

Alderik, Amber, Casper, Esther, Flip, Frans, Hartger, Jaap, Jelmer, Jeroen, Marijke, Michel, Paul, Paul en Pedro.

Heel veel dank.

Dick

0 0 votes
Article Rating

Als blogger en onderwijsauteur denk ik na over onderwijs en pedagogiek. In 2016 verscheen bij Uitgeverij Ten Brink mijn boek 'Verwondering' waarin ik een lans breek voor onderwijs op basis van vragen die leerlingen zelf bedenken. In 2020 verscheen mijn boek De Denkende Klas bij LannooCampus met praktische aanwijzingen om met leerlingen dieper te denken. Als vo-docent heb ik talentvolle en begaafde leerlingen begeleid die meer uitdaging nodig hebben, en leerlingen gecoacht met diverse problemen - onderpresteren, perfectionisme, levensvragen. Na een lang leven in het onderwijs en de wetenschap ben ik in 2017 een filosofische praktijk begonnen, De Verwondering, in Amsterdam. Daar heb ik gesprekken met volwassenen zowel als jongeren over levensvragen, zingeving, werk, studie, relaties.

Abonneren
Abonneren op
guest

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie-gegevens worden verwerkt.

0 Reacties
Inline Feedbacks
View all comments

About Dick van der Wateren

Als blogger en onderwijsauteur denk ik na over onderwijs en pedagogiek. In 2016 verscheen bij Uitgeverij Ten Brink mijn boek 'Verwondering' waarin ik een lans breek voor onderwijs op basis van vragen die leerlingen zelf bedenken. In 2020 verscheen mijn boek De Denkende Klas bij LannooCampus met praktische aanwijzingen om met leerlingen dieper te denken. Als vo-docent heb ik talentvolle en begaafde leerlingen begeleid die meer uitdaging nodig hebben, en leerlingen gecoacht met diverse problemen - onderpresteren, perfectionisme, levensvragen. Na een lang leven in het onderwijs en de wetenschap ben ik in 2017 een filosofische praktijk begonnen, De Verwondering, in Amsterdam. Daar heb ik gesprekken met volwassenen zowel als jongeren over levensvragen, zingeving, werk, studie, relaties.

Category

onderwijs, onderzoek

Tags

,